יש לכם רעיון ששווה מליונים בטווח הארוך? אתם חייבים להגן על הזכויות שלכם בפטנט.

משרדינו יעשה זאת עבורכם במהירות וביעילות.

הכול על המוח היהודי הנודד

מה משותף בין הקופקסון לטיפול באלצהיימר, לבין אזילקט לטיפול בפרקינסון, המערכת למניעת תאונות של מובילאיי, WAZE, כיפת ברזל, החץ, הסטנט של מדינול, הדיסק און קי של סנדיסק, מנעול רב בריח, מקלדת לייזר, המצלמה הכי קטנה בעולם ותת מקלע עוזי.

כל אלו הם רק רשימה חלקית (מאוד) של פטנטים כחול לבן שהומצאו כאן במדינתנו "הקטנטונת".

חלקם הגדול אף הפכו בינלאומיים והטביעו חותם משמעותי בעולם כולו. המוח היהודי יודע לייצר לנו המצאות מוצלחות.

חלק מהפטנטים שפותחו עד כה, למעשה רובם, פותחו במטרה לספק מענה לבעיות מקומיות: כגון, הטפטפות שמספקות מענה לגידול במדינתנו החמה, פירות וירקות שגדלים טוב יותר בתנאי חום (ידעתם שעגבניות שרי הן המצאת ישראלית?) ועד להמצאות ברמה בינלאומית ששינו את המציאות של כולנו, כגון הדיסק און קי.

המוצר המהפכני הוא פותח על ידי חברה ישראלית ובזכות המצאה זו החברה נרכשה על ידי חברת סאן-דיסק העולמית, וכל השאר היסטוריה. כיפת ברזל, שאנו כה גאים בה, היא פטנט כחול לבן שיוצר מצורך משמעותי להתמודד עם האיום המתמיד שמרחף מעל לראשינו. לאחר שהאמריקאים בזבזו זמן וכסף רב ולא הצליחו להגיע לפתרון, הצלחנו למצוא את הפתרון בעצמנו.

אך המציאות לא כמו שהייתה בעבר. במציאות בה אנו משופעים במוחות חדים, בשילוב טכנולוגיה מתפתחת ומאפשרת, רעיונות נולדים בדקות בודדות. הבעיה מתחילה עד שמצליחים להגן עליהם בפטנט, הדרך ארוכה ומפותלת ומצריכה סיוע של אנשי מקצוע.
סיפורם של רון, טלי ואלון ממחיש בדיוק את המצב הזה. מדובר בשלושה סטודנטים שלמדו בתכנית יזמות (אקסלרציה) של המכללה למנהל. באחד השיעורים סטודנטית אחרת חיפשה את המשקפיים כדי לראות מסמך בטאבלט, ולאחר שהבינה שהיא שכחה אותם בבית, היא מיד ביקשה שנשלח לה את המסמך על מנת שתסתכל עליו אח"כ. זה היה הרגע, כך מתארים החבר'ה הצעירים, בו הבריקה להם הברקה. "אמרתי לרון שזה לא הגיוני שאנחנו בשנת 2017 וצריך משקפיים בכדי לראות מסמך בטאבלט או בנייד, חייב להיות פתרון יעיל לסיפור הזה" כך מספרת לנו טלי.

בשיחה קצרה על הדשא לאחר השיעור הם החליטו לחקור את הנושא לעומק ולחפש האם ישנו פתרון כזה או דומה וחילקו ביניהם את המשימות, הם חשבו יחד על אפליקציה שמבטלת את הצורך במשקפי קריאה בזמן שימוש בסמארטפון ובטאבלט. כסטודנטים בתכנית ליזמות היה להם ידע בסיסי על פטנטים, אבל לא מעבר לכך. הם התחילו לחפש פתרון דומה בצורה יסודית ברשת, ובמקביל גם פנו למומחים: לרופאי עיניים ולאופטימטריסטים, וגם לאנשים המתמודדים עם מיופתיה (אי היכולת לקרוא מקרוב). החיפוש היסודי לא העלה ממצאים. הוא נמשך כשבועיים ולא הושקעו בו משאבי כסף, אך משאבי זמן רבים.

הם התחילו לחלום איך הרעיון שלהם הופך מרעיון למציאות. הם ראו מול עיניהם משהו קל ופשוט, סמי רפואי שיאפשר למשתמש לראות את המידע בטלפון או בטאבלט ללא משקפי קריאה. הרעיון היה לעשות בדיקת ראייה אונליין, והם כבר תכננו איך יבנו זאת עם מומחים בתחום. "אלון נזכר שיש לו מכרה שעובדת במשרד פטנטים והוא פנה אליה ותיאם לנו פגישת ייעוץ. בפגישה הצגנו את הרעיון שלנו והם הבטיחו לבדוק את הנושא לעומק ולעדכן אותנו האם יש מוצרים דומים בשוק. לא עברו כמה ימים והם קראו לנו לפגישה שוב." כך מספרת לנו טלי.

הבדיקה של הפטנטים ארכה כמה ימים, ולאחריה הם זימנו את החבר'ה לפגישה נוספת והציגו את הממצאים. רון מספר שזה הרגע בו התחילה הבעיה. "הממצאים לא היו חד משמעיים, וזה היה החלק הכי מאתגר. הם לא הצליחו לתת לנו תשובה חד משמעית האם יש לנו או אין לנו ביד פטנט." התלבטנו מה לעשות ולבסוף החלטנו לרדת מזה. עד היום אנחנו מצטערים שלא פנינו לבדיקה במשרד רציני יותר, שכן כיום כבר יש פטנטים דומים בשוק. תחום האפליקציות הוא מאוד חמקמק ולכן חשוב מאוד לפנות למומחים- החוכמה שבדיעבד.

דור של יזמים

במשך למעלה מ-7 עשורים הראש הישראלי ממציא לנו פטנטים משמעותיים, חלקם "סתם" משפרים את חיינו וחלקם ממש מצילים אותם. אך בשנים האחרונות הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר, ובמקביל גדלים כאן מוחות חריפים וחדים, מה שמהווה קרקע פורייה לרעיונות מהפכניים.
פגשנו את ד"ר מרק פרידמן, מייסד ובעלים של משרד הפטנטים מהמובילים בארץ "ד"ר מרק פרידמן ושות'", שרשם בעצמו חלק נכבד מהפטנטים שצוינו כאן, כגון: דיסק און קי של סנדיסק, כיפת ברזל ועוד רבים אחרים ששינו את פני המציאות העולמית. החל משנת 1993 עוסק פרידמן במלאכה המורכבת של רישום פטנטים, בארץ ובארה"ב. מרק אדם מרשים, עושה רושם של מקצועי עד מאוד ודלתו פתוחה לכל מי שרוצה להתייעץ. הוא אפילו חושב שאנשים לא מנצלים מספיק את ההזמנה הזו. במשרדו פגישות הייעוץ הן בחינם.

כששאלתי אותו למה, מבלי להסס הוא מיד שלף את התשובה. "אני מגדיר את עצמי כאדם מאוד שורשי וציוני וחשוב לי מאוד להשאיר את הרעיונות טובים פה, אצלנו. אני לא אומר שכסף הוא לא חשוב, אבל אני לא רוצה שהוא יהווה חסם עבור אנשים מוכשרים מלהגן על הפטנטים שלהם ולכן אני תמיד מזמין את כולם אלינו לפגישת ייעוץ חינם. אם כבר מדברים על הנושא הכספי, רישום פטנט לא עולה הון תועפות. העלויות הן לגמרי סבירות, ובוודאי כשמניחים על הכף את התשואות שניתן לגרוף בהמשך, עם זאת, לא אחת, אנשים מנסים לחסוך ואז בסוף משלמים מחיר, או שהפטנט מתחמק להם מתחת לידיים או שהם מפספסים ומגלים שישנם רעיונות דומים שמוגנים בפטנט." כך מספר לנו מרק.

מרק מספר שהוא פוגש עשרות אנשים מדי חודש, לעיתים מאוחר מדי. "המוח היהודי שופע רעיונות, אך כיום תהליך רישום פטנטים מצריך מקצועיות וידע רב, וזוהי עבודה למומחים עם ניסיון. חשוב מאוד להכיר את החשיבות שבעבודה עם מומחים, שכן צפיתי בעצמי מהצד ברעיונות מכוננים שנגנזו בגלל תהליכי עבודה לא נכונים, ובמו ידינו גם הצלנו רעיונות בזכות התערבות בזמן. חשוב מאוד לשמור על הרעיונות ולהגן עליהם באמצעות פטנט בצורה הנכונה ביותר".

כשמדובר בפטנטים, כנראה שאין קיצורי דרך. ההגנה עליהם היא עבודתם של המומחים. אז בואו נדאג להשאיר את הרעיונות שלנו כחול לבן. כבר מרגע שזיהיתם שיש לכם ביד רעיון חדשני (או אפילו אם אתם מתלבטים אם הוא כזה), אל תחכו, פנו למומחים לקבלת ייעוץ.

לתיאום פגישה